روتاری انکودر آتونیکس E40H8-1024-3-T-24

0 تومان

مشخصات محصول
قطر شفت: 8mm
رزولوشن: 1024 پالس
نوع قطعه: اینکودر افزایشی
ولتاژ تغذیه: 12-24V DC
نوع شفت: شفت داخلی
قطر اینکدر: 40mm
فاز خروجی: A B Z
کشور سازنده: کره جنوبی

مشخصات اینکودر E40H8-1024-3-T-24 آتونیکس - فروشگاه اتوماسیون 24 www.automation24.ir

ویژگی های اصلی:

● 1024 پالس خروجی

● شفت داخلی با قطر 8 میلی متر

● نصب آسان در فضای کوچک

● چرخش آسان با کمترین نیرو

● ولتاژ تغذیه:%5± D 12-24 VDC

● تنوع در نوع خروجی
دیسک داخلی اینکودر جهت تولید کد - فروشگاه اتوماسیون 24 - www.automation24.ir

شفت انکودرحركت زاویه ای یك شفت یا محور را به پالسهای الکتریکی قابل شمارش تبدیل می كند. انكودرها به لحاظ عملكرد به دو نوع افزایشی و مطلق تقسیم بندی میشوند.

انكودر افزایشی  Incremental

در این نوع انكودرها از یك جفت LED فرستنده و گیرنده و یك دیسك مدرج ( سیاه و سفید یا سوراخ سوراخ ) استفاده می شود و دیسك مدرج مابین سنسور فرستنده و گیرنده قرار می گیرد . در هنگام چرخش دیسك مدرج سیگنال بین فرستنده و گیرنده بطور متوالی قطع و وصل می گردد و در خروجی یك مجموعه پالس خواهیم داشت. با شمارش تعداد پالسها می توان میزان چرخش و جابجایی را محاسبه كرد.

هرچه تعداد پالسها بیشتر شود دقت محاسبه حركت هم بیشتر خواهد شد.بوسیله شمارش تعداد پالس های اینكودر می توان میزان حركت یا چرخش شفت را اندازه گیری كرد. ولی اگر ما یك ردیف پالس خروجی داشته باشیم امكان تشخیص جهت چرخش وجود ندارد. بنابراین انكودرها باید داری مجموعه دومی از پالسها باشند كه این مجموعه جدا از پالس اولیه باشد.

نحوه تولید کد اینکودر - فروشگاه اتوماسیون 24 - www.automation24.ir

همچنین یك پالس واحد كه نشان دهنده زمان چرخش یک دوره ی كامل شفت انكودر باشد نیز توسط انکودرها تولید می شود . مجموعه پالس اول معروف به A و مجموعه دوم به پالس B و پالس واحد سوم به پالس Z معروف است. 

کد تولید شده توسط اینکودر - فروشگاه اتوماسیون 24 - www.automation24.ir

اگر مجموعه پالس A قبل از پالس B وجود داشته باشد انكودر در جهت عقربه های ساعت (راستگرد) و اگر پالس B زودتر از پالس A‌ وجود داشته باشد شفت در جهت عكس عقربه های ساعت (چپگرد) می چرخد.

انكودر ها بنابر نیاز مصرف برای تولید تعداد سیگنال مختلف ساخته می شوند. پركاربردترین  روتاری اینكودر آتونیكس در انواع 3 سیگنال و 6 سیگنال آنست . در مدل سه سیگنال ولتاژ تغذیه  24V DC و اینكودر دارای 3 عدد سیم می باشد. در مدل 6 سیگنال ولتاژ تغذیه اینكودر 5V DC و اینكودر علاوه بر پالسهای A و B و Z  دارای سه پالس *A و  *B و  *C می باشد كه دقیقا مخالف پالسهای اولیه هستند. یعنی هنگامی كه پالس A در سطح 1 منطقی قرار دارد سیگنال *A در سطح صفر منقطی قرار می گیرد.


خروجی اینکودر -  فروشگاه اتوماسیون 24 - www.automation24.ir

انكودر مطلق Absolute

یك اشكال عمده در انكودرهای افزایشی اینست كه باید شمارش پالس ها را در یك كانتر ذخیره كرد و اگر به هر علتی اختلالی در عملكرد كانتر بوجود آید انكودر موقعیتی را كه درآن قرار دارد را گم می كند. در انكودر افزایشی نقطه صفر حركت مشخص نخواهد بود برای حل این مشكل انكودر های مطلق بوجود آمدند كه همواره موقعیتی را كه درآن قرار دارند و فاصله آن با نقطه شروع ( نقطه صفر ) را خواهند دانست. دیسك مورد استفاده در این اینكودرها از تعدادی شیار هم ارز تشكیل شده كه با چرخش آنها كدهای مشخصی تولید میشود.

به عنوان مثال اگر انكودر دارای 3 مجموعه دیسك باشد یك خروجی  3 بیتی خواهیم داشت و در نتیجه انكودر قادر به آشكار سازی 8 محل خواهد بود یعنی دقت برابر 45 درجه ( 45=360/8) هرچه تعداد شیارها بیشتر باشد دقت انكودرها بیشتر خواهد بود.

نحوه تولید کد اینکودر مطلق آتونیکس - فروشگاه اتوماسیون 24 - www.automation24.ir

اینكودرهای مطلق قادر به تولید كد گری (Gary) ، باینری Binary و BCD هستند.

نحوه تولید کد گری و باینری اینکودر آتونیکس - فروشگاه اتوماسیون 24 - www.automation24.ir

اینكودر مطلق ساخت شركت آتونیكس تا دقت 10 بیتی یعنی معادل 0.3515 درجه ساخته می شوند كه امكان دقتی فوق العاده را برای كاربر فراهم می آورد.

کاربرد اینکودر آتونیکس در ماشین آلات - فروشگاه اتوماسیون 24 - www.automation24.irابعاد روتاری انکودر آتونیکس E40

مشخصات روتاری انکودر آتونیکس E40H8-1024-3-T-24 - فروشگاه اتوماسیون 24

مشخصات کلی
شرکت سازنده:
کشور سازنده:
مشخصات فنی
نوع قطعه:
نوع شفت:
قطر اینکدر:
ولتاژ تغذیه:
رزولوشن:
فاز خروجی:
قطر شفت:
نوع خروجی:
محصولات مرتبط