پتانسیومتر ویشا 5KΩ ده دور

0 تومان

مشخصات محصول
شرکت سازنده: ویشا
نوع قطعه: لوازم جانبی اینورتر
نوع پتانسیومتر: ده دور
مقدار مقاومت پتانسیومتر: 5KΩ
کشور سازنده: مکزیک
عملکرد پتانسیومتر - فروشگاه اتوماسیون 24 www.automation24.ir

پتانسیومتر:

پتانسیومتر از یک المان مقاومتی دوار دورن یک محفظه تشکیل شده که به منظور تقسیم ولتاژ در مدارها مورد استفاده قرار می گیرد. این المان مقاومتی ممکن است به صورت سیمی، لایه ای و یا کربنی باشد. دو ترمینال به دو انتهای این المان مقاومتی متصل است که مقدار مقاومت بین این دو ترمینال همواره ثابت و برای مقدار اهمی المان مقاومتی است. بین این دو ترمینال، یک ترمینال دیگر وجود دارد که به یک کنتاکت متحرک متصل است و این کنتاکت متحرک می­تواند بر روی المان مقاومتی حرکت کند و سبب تغییر مقاومت بین ترمینال وسط و هریک از ترمینال های کناری گردد. برای حرکت کنتاکت متحرک بر روی المان مقاومتی، انتهای المان مقاومتی را به یک ولوم و یا به یک صفحه شیار دار که توسط پیچ گوشتی قابل حرکت است متصل می کنند.

تغییر مقاومت بین ترمینال وسط و یکی از ترمینال های کنار می­تواند نسبت به چرخش ولوم و یا صفحه شیار دار، خطی و یا غیر خطی باشد که بر این اساس پتانسیومتر را خطی و یا غیر خطی می­نامند. در یک پتانسیومتر خطی به ازای تغییرات یکسان ولوم، تغییرات مقدار مقاومت بین ترمینال وسط و هریک از ترمینال های کناری یکسان خواهد بود. به عنوان مثال در یک پتانسیومتر خطی اگر به ازای چرخش ولوم پتانسیومتر از صفر  تا 90 درجه ، مقاومت بین ترمینال وسط و یکی از ترمینال های کنار از صفر اهم به 1kΩ افزایش یابد، درصورتی که ولوم پتانسیومتر از 90 درجه تا 180 درجه چرخانده شود مقاومت بین آن دو ترمینال از 1kΩ به 2kΩ افزایش خواهد یافت. معمولاًً مقدار مقاومت بین ترمینال های کناری پتانسیومتر و یا به عبارتی مقدار اهمی المان مقاومتی پتانسیومتر را برای روی آن می­نویسند که اگر این مقدار با حرف B شروع شود نشان دهنده این خواهد بود که پتانسیومتر ما یک پتانسیومتر غیر خطی است یعنی به ازای تغییرات یکسان ولوم، تغییرات مقاومت بین ترمینال متحرک و هر یک از ترمینال های ثابت یکسان نخواهد بود بلکه این تغییرات بصورت غیر خطی خواهد بود و یا به عبارتی منحنی تغییرات مقاومت بین ترمینال­های ثابت و متحرک نسبت به چرخش کنتاکت متحرک، غیر خطی خواهد بود.

تفاوت پتانسیومتر و رئو­ستا چیست:عملکرد پتانسیومتر - فروشگاه اتوماسیون 24 www.automation24.ir

پتانسیومتر و رئوستا هر دو مقاومت متغیر هستند. با این تفاوت که پتانسیومتر برای کنترل ولتاژ بخشی از مدار بکار می­رود اما رئوستا برای کنترل شدت جریان مدار استفاده می گردد. همچنین اگر از هر سه رئوستا در مدار استفاده کنیم عمکلرد آن مانند پتانسیومتر می­شود و میتوان ولتاژ را کنترل کرد.

نکته: امروزه می­توانیم برای سهولت انجام فرآیند اتوماسیون به جای استفاده از پتانسیومتر(مقاومت متغییر) از پتانسیومتر دیجیتالی استفاده کنیم که در این حالت به راحتی می­توان با Scale کردن اطلاعات مورد نظر، خروجی آنالوگ را از پتانسیومتر دیجیتالی گرفته و به کنترلر مورد نظر مانند اینورتر متصل کرد.

مواردی که در خرید پتانسیومتر(مقاومت متغییر)باید دانست عبارت انداز:

  1. مقدار اهم پتانسیومتر
  2. تعداد دور پتانسیومتر
  3. تعداد پایه
  4. شکل ظاهری
مشخصات کلی
شرکت سازنده:
کشور سازنده:
مشخصات فنی
نوع قطعه:
نوع پتانسیومتر:
مقدار مقاومت پتانسیومتر:
محصولات مرتبط